Biokominki wolnostojące z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim dlatego, ponieważ są proste w obsłudze, łatwe w utrzymaniu i nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych. Doskonałe do małych mieszkań, a także do tego, aby umilić wieczór spędzony na świeżym powietrzu. Przekonaj się, że warto mieć go w swoim domu!
Biokominek wolnostojący jest formą tradycyjnego kominka. Opala się go za pomocą płynnego lub żelowego paliwa na bazie alkoholu, które spala się, nie wytwarzając dymu oraz zapachu.
Rodzaje piecyków na ekologiczne paliwo
Biokominki bez względu na to, czy jest to model: wiszący, narożny, stołowy, wolnostojący, czy portalowy mają wiele zalet. Do plusów tych urządzeń należy to, że doskonale wpisują się w stylistykę wnętrz nowoczesnych, jak tych, które urządzone są w tradycyjny sposób. Co więcej, ustawia się je w łazienkach, salonach, sypialniach, a także jadalniach.
Można je pozostawić w dowolnym miejscu, ponieważ są mobilne i nie wymagają podłączenia do komina. Kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania, możemy go zabrać ze sobą, a kiedy nie jest nam potrzebny np. podczas wakacji, po prostu chowamy go do szafy. Jest to bardzo praktyczne urządzenie. Czy wiesz, na czym polega zasada działania biokominka?
Jakiego paliwa używamy? Jak działa biokominek?
Zacznijmy od biopaliwa, a konkretnie od bioetanolu. Jest to bezwonne i ekologiczne paliwo, które uzyskuje się z surowców roślinnych. Środek ten jest przyjazny dla środowiska, a do tego biodegradowalny. Jego kaloryczność wynosi ok. 30 MJ/kg, tymczasem węgla kamiennego do 29 MJ/kg. Najczęściej litr paliwa zapewnia od 3 do nawet 6 godzin spalania, a zależy to od tego, w jaki sposób ustawimy płomień. Godne uwagi jest, że palą się opary paliwa, które unoszą się nad palnikiem, a nie sam płyn.
Co ciekawe, bioetanol jest bardzo bezpiecznym paliwem, ponieważ spala się bez osadów, a do tego bezdymnie i bezwonnie. Powstaje jedynie CO2 i para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze. Uznaje się, że podczas pięciu godzin palenia, biokominek wytwarza tyle dwutlenku węgla, ile trzy osoby dorosłe podczas oddychania.
Warto mieć na uwadze, że gwarancją bezpieczeństwa użytkowania tego paliwa jest posługiwanie się nim zgodnie z instrukcją. Trzeba o niej pamiętać także podczas jego przechowywania.
Z czego składa się biokominek? Jak działa ten przedmiot?
Serce biokominków bez względu na model stanowi pojemnik na biopaliwo, który znajduje się w palenisku. Składa się on z wkładu chłonnego umieszczonego w biowkładce, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Znajdujące się w nim paliwo nie rozleje się nawet w sytuacji przewrócenia się pojemnika.
Warto decydować się na modele biokominków mających biopojemniki z certyfikatem TÜV. Posiadają one bowiem dodatkową specjalną komorę, która przeciwdziała wylaniu się paliwa. Zaletą jest także wskaźnik maksymalnego poziomu biopaliwa. Aby płomień został wygaszony, należy posłużyć się ruchomą przesuwką, którą zamyka się za pomocą uchwytu. Zazwyczaj dostarczany jest on łącznie z urządzeniem.
Każdy kominek posiada również swoją odporną na działanie wysokich temperatur obudowę. Trzeba tu także wymienić szklaną osłonę, która chroni otoczenie przed kontaktem z płomieniem. W biokominku mogą znajdować się polana i kamienie ceramiczne. Ich właściwości akumulacyjne sprawią, że ciepło wokół kominka będzie utrzymywało się o wiele dłużej.
- Producent KRATKI
- Producent KRATKI