Kominek z wkładem gazowym to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które nada wyjątkowej funkcjonalności całemu pomieszczeniu. Aby osiągnąć taki efekt, nie musisz poświęcać na to dużej ilości czasu, to wygoda użytkowania. W odróżnieniu do innych rodzajów urządzeń, kominek gazowy możesz zainstalować niemal w każdym miejscu.
Kominek gazowy to opcja dla tych, którzy nie mając możliwości posiadania kominka na drewno, pragną ogrzewać się ciepłem prawdziwych płomieni. Nie tylko kwestie techniczne przyczyniają się do tego, że kominki gazowe cieszą się tak sporym zainteresowaniem. Z pewnością duży wpływ wywiera także ich estetyczne wykonanie. Wkład kominkowy gazowy swoim wyglądem przypomina kominek tradycyjny na paliwo stałe.
Kominek gazowy – budowa i instalacja
Gdy projektujesz nowy dom, nie musisz budować specjalnego komina pod wkład gazowy. Wystarczy podłączyć go do systemu koncentrycznego z rurami wykonanymi ze stali. Jest to możliwe z powodu użycia do opalenia paliwa innego niż w kominkach tradycyjnych. Z tego powodu nie musisz też czyścić paleniska z pyłu czy innych odpadków ze spalania.
Wkład kominkowy gazowy – komfort i wysoka dbałość o estetykę. Teraz nie musisz szukać dedykowanej przestrzeni w domu, na której będziesz przechowywał drewno do opalenia kominka. Te urządzenia sterujesz za pomocą włącznika, bez potrzeby wcześniejszego rąbania drwa na deszczu czy przygotowywania paleniska. Teraz możesz korzystać z przyjemnego ciepła i światła prawdziwego ognia, właściwie nie poświęcając na to żadnego wysiłku.
Jednocześnie wyjątkowy projekt każdego z kominków gazowych pozwala skupić się właśnie na wysokich walorach estetycznych, jakie daje nam ogień. Piękno i prostota w jednym. Kominek gazowy to połączenie naturalnego piękna i minimalizmu. Blask ognia w kominku gazowym jest na pierwszym planie. Przyjemna, horyzontalna wizja ognia upodobni kominek z wkładem gazowym do dzieła sztuki, które doda blasku całemu pomieszczeniu.
Obawy związane z wdrożeniem kominka
Wiele osób rezygnuje z zakupu kominka do swojego domu lub mieszkania ze względu na obawy związane z jego eksploatacją. Z pewnością łatwo wczuć się w sytuację, w której rodzina od dawna naciska na zakup tego urządzenia, a Tobie trudno nie podejść do tego pomysłu sceptycznie. Wyobrażasz sobie ogrom technicznych obowiązków, które pewnie spadną na Twoje barki. Co jeśli obsługa kominka okaże się trudna i nieprzyjemna? W domu będzie panował bałagan, a zamiast wspólnych chwil przy ciepłym palenisku czekają Was kłótnie i wymówki.
Kominek gazowy wygląda podobnie jak kominek opalany drewnem. Naturalnie są pewne różnice konstrukcyjne wynikające z wykorzystywanego w nim paliwa. Wkład gazowy ma w sobie wbudowany w palnik gazowy przystosowany do spalania gazu ziemnego (NG) lub płynnego (LPG).
Jego wnętrze zwykle wypełnia ceramiczna imitacja drewnianych polan, węgla lub ozdobne kamienie maskujące palnik, z którego wydobywa się płomień. Ceramiczne polana do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, z tą różnicą, że nie ulegają spalaniu.
Wkład gazowy obudowuje się podobnie jak ten na drewno. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu łatwego dostępu do instalacji gazowej zarówno w celu codziennej obsługi jak i okresowej konserwacji czy też corocznych obowiązkowych przeglądów. Można też wykonać instalację rozprowadzenia gorącego powietrza (DGP®) do innych pomieszczeń w obiekcie.
Do wkładu gazowego należy podłączyć przewód powietrzno-spalinowy, służący do odprowadzania spalin i jednocześnie doprowadzający powietrze potrzebne do spalania gazu, przy czym nie musi być on podłączony do komina. W przypadku budynku jednorodzinnego przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę. Natomiast w budownictwie wielorodzinnym jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy moc nie jest większa niż 5 kW.
Moc cieplna kominków gazowych w zależności od modelu wkładu i producenta waha się od kilku do kilkunastu KW.
Nowoczesne gazowe wkłady kominkowe są wyposażone w zaawansowaną elektronikę, która umożliwia obsługę kominka za pomocą pilota, tabletu oraz jego integrację z systemem domu inteligentnego.
Kominki gazowe – ceny godne uwagi!
Zakup kominka gazowego jest dużym wydatkiem, trzeba się liczyć z tym, że wyda się na niego kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Jednak efekt, jaki przyniesie, jest warty zapłacenia tych pieniędzy. Koszt zmniejsza ponadto rzadsza konieczność napraw instalacji gazowej, a także czyszczenia przewodów kominowych. Z kominkami gazowymi związany jest minimalny poziom serwisu i obsługi.
Kominek gazowy ma jeszcze jedną ogromną zaletę, jego montaż nie wymaga większych remontów. Instalacja nie wymaga tradycyjnego komina – system przewodów koncentrycznych umożliwia instalację w pomieszczeniach bez komina, wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach. Wymogiem jest jedynie doprowadzona instalacja gazowa z sieci lub gaz LPG, czyli z butli. Fakt ten wpływa bardzo na korzyść kominków gazowych. Ceny prac montażowych również nie są wysokie.
Przy kominku gazowym może być tak samo ciepło jak przy tradycyjnym, w którym pali się drewno kominkowe. Jednak kominek gazowy ma jedną, bardzo dużą zaletę – nie ma w nim problemu z kupowaniem i przechowywaniem opału oraz sprzątaniem paleniska.
Kominek gazowy – zalety
- Kominek gazowy zapewnia ciepło oraz możliwość podziwiania prawdziwego ognia.
- Kominek gazowy działa natychmiast po włączeniu za pomocą pilota.
- Nie wymaga ręcznego dokładania paliwa w trakcie palenia.
- Można regulować ilość ciepła oddawanego przez kominek gazowy, czyli wielkość płomienia, która przekłada się na moc urządzenia.
- Nie ma konieczności sprzątania popiołu, który powstaje w wyniku spalania drewna.
Kominek gazowy to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości zainstalowania kominka na drewno, a chcieliby się ogrzewać ciepłem prawdziwych płomieni. Efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno. Możliwe jest też zastosowanie systemu DGP rozprowadzającego powietrze znad wkładu, żeby kominek gazowy ogrzewał cały dom. Moc cieplna takich urządzeń to najczęściej kilka kilowatów, ale największych – kilkanaście.
Uruchomienie kominka gazowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Nie trzeba go czyścić, jak tradycyjnego, ani misternie układać drewnianych szczap. Kominek gazowy działa natychmiast po włączeniu. Jego obsługa ogranicza się do regulowania wielkości płomienia, a co się z tym wiąże – mocy urządzenia.
Kominki gazowe a bezpieczeństwo
Kominki gazowe charakteryzuje ponadto to, że są bardzo bezpieczne. Posiadają specjalny certyfikat CE, który jest dowodem na to, że kominek gazowy przeszedł szereg testów, które wyeliminowały potencjalne zagrożenie. Kominki tego rodzaju są bezpieczne dla zdrowia użytkowników, a przez to przyjazne dla środowiska. Wkłady gazowe posiadają szereg zabezpieczeń – w przypadku problemów z drożnością przewodu powietrzno-spalinowego lub dopływu gazu kominek jest automatycznie wyłączany. Gwarantem bezpieczeństwa jest ponadto to, że raz w roku urządzenie poddawane jest przeglądowi, który wykonuje kontroler z uprawnieniami. To kolejny plus kominków gazowych. Opinie ekspertów i wyniki testów potwierdzają tę opinię.
Z uwagi na rodzaj spalanego paliwa oraz kontakt z płomieniem, pomieszczenia, w których zainstalowany jest kominek gazowy, muszą spełniać warunki określone w przepisach prawa budowlanego. Należy także zachować należyte środki bezpieczeństwa, m.in.
- Zainstalować kratkę wentylacyjną wywiewną.
- Zainstalować przewód powietrzno-spalinowy służący do odprowadzania spalin i jednocześnie doprowadzający powietrze potrzebne do spalania gazu.
- W przypadku stosowania gazu cięższego od powietrza należy wykonać otwór wentylacyjny w podłodze oraz pamiętać, że kominek nie może być zainstalowany poniżej poziomu gruntu.
- Kominek gazowy powinien być zaopatrzony w zawór odcinający dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia.
Niepowtarzalny design kominka na gaz
Kominki gazowe oprócz tego, że są bardzo dobrym źródłem ciepła, stanowią również doskonały element dekoracyjny każdego wnętrza. Zarówno tego nowoczesnego, jak i utrzymanego w stylistyce tradycyjnej. Aranżacje z kominkiem gazowym dają wiele możliwości wystylizowania wnętrz. Przede wszystkim dlatego, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, można je wbudować w ścianę, również tę narożną, dzielącą dwa pomieszczenia. Kominki takie mogą mieć ponadto bardzo dużą szybę, co pozwala na większe możliwości podziwiania ognia.