Decydując się na kominek do rekuperacji, należy pamiętać o kwestiach związanych z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniach. Połączenie urządzenia grzewczego z systemem wentylacji pomoże nam uzyskać tańsze ogrzewanie. Trzeba pamiętać o kwestiach cyrkulacji powietrza oraz o tym w jaki sposób odpowiednio połączyć system wentylacyjny. Dzięki czemu możemy w prosty sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. Jaki system kominkowy sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji?
Rekuperacja – co to jest i jak przebiega?
Odpowiednia wentylacja jest niezwykle ważna zwłaszcza w domach, w których znajduje się kominek. Co powinniśmy wiedzieć o rekuperacji? Co to jest, jak przebiega i jakie są jej zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważnym elementem każdego zdrowego domu. Szczególnie przy obecnych technologiach budowy: szczelnych i energooszczędnych tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa, jeśli nie zapewni się rozszczelnienia, którym powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz.
Warto się zastanowić, czy ciepłe trzyszybowe okna z sześciokomorowym profilem warto wyposażać w akcesoria, które je rozszczelnią. Tylko z nawiewnikami wentylacja grawitacyjna będzie w stanie jako tako przewietrzyć pomieszczenia. Powodując naturalny – wywołany różnicą temperatur, a co za tym idzie ciśnienia – ciąg powietrza.
Konsekwencjami zbudowania domu, który nie jest wentylowany, są nie tylko zagrzybione ściany, ale także złe samopoczucie domowników. Inne dolegliwości to płytki sen, ból głowy. Powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, bakterii, alergenów i wirusów, a także częste infekcje. Wszystko z powodu bardzo złej jakości powietrza, którym oddycha się w pomieszczeniach.
Rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to jeden z najczęściej wybieranych systemów wentylacji budynków mieszkalnych. Polega on na filtrowaniu powietrza o wysokiej zawartości dwutlenku węgla i dostarczaniu go do domu w świeżej, oczyszczonej postaci.
Rekuperacja w domu lub mieszkaniu. Jak przebiega proces?
Powietrze zasysa się z zewnątrz i zostaje skierowane do rekuperatora, gdzie ogrzewa się i przepływa przez specjalne filtry odpowiedzialne za wyłapywanie kurzu i innych nieczystości. W ten sposób oczyszczone i ciepłe powietrze dostaje się do wnętrza budynku.
W tym samym czasie odbywa się odwrotny proces. Z pomieszczeń znajdujących się w domu zostaje odprowadzone zużyte powietrze, które także przepływa przez rekuperator. Powietrze ochładza się i ulatuje na zewnątrz, a w budynku pozostaje tylko jego świeża i czysta wersja. Jeśli więc zależy nam, by nie wprowadzać do płuc szkodliwych substancji, postawmy na rekuperację w mieszkaniu lub domu i na co dzień oddychajmy zdrowym oraz niezanieczyszczonym powietrzem.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zalety
- Mniejsze koszty ogrzewania (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym): powietrze z zewnątrz ogrzewa się przed wtłoczeniem do domu;
- Zmniejszenie wilgotności: zahamowanie procesów rozwoju pleśni oraz grzybów w budynku;
- Zmniejszenie ryzyka występowania alergii: w trakcie filtracji w powietrzu zasysanym z zewnątrz znacząco zmniejsza się ilość kurzu, pyłków i innych alergenów;
- Kontrola: decydując się na system rekuperacji, mamy możliwość regulowania intensywności wentylacji.
Jaki kominek do rekuperacji wybrać?
Zanim dowiemy się, jakie cechy powinien spełniać kominek, aby móc współpracować z systemem wentylacji mechanicznej, najpierw sprawdźmy, czym różni się on od tradycyjnego paleniska domowego.
Kominek tradycyjny a kominek współpracujący z systemem rekuperacji. Różnice
- Powietrze pobierane przez kominek klasyczny pochodzi z wnętrza pomieszczenia, natomiast przy piecu do rekuperacji jest doprowadzane z zewnątrz;
- Kominek do rekuperacji jest wyposażony w system niezależnego pobierania powietrza.
Jaki kominek do rekuperacji okaże się najlepszy?
Nie wszystkie paleniska domowe współpracują z systemem wentylacji mechanicznej. Jaki kominek do rekuperacji wybrać, by cieszyć się najlepszymi efektami? Czym powinno charakteryzować się palenisko, które sprawdzi się przy tego typu wentylacji?
- Dolot powietrza z zewnątrz – jest potrzebny aby w w dzisiejszych czasach spełniał normy oraz wszelkie obostrzenia związane z EKOPROJEKTEM oraz REKUPERACJĄ
- Szczelność wkładu – szyby nie powinny posiadać szczelin, oraz drzwiczki nie powinny zaciągać powietrza.
- Opis produktu – każdy produkt spełniający normy rekuperacji powinien posiadać odpowiednią adnotacje w opisie.
Poznaj wybrane kominki firmy Kratki
Kominek Lucy 12 Slim lewy / prawy
Wkład o nowoczesnym panoramicznym froncie z płytką komorą spalania, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w salonach o niewielkiej powierzchni oraz małym zapotrzebowaniu na moc grzewczą.
Idealny do domów energooszczędnych i pasywnych. Zobacz rewelacyjny kominek Kratki Kominek Lucy 12 w naszym sklepie online.
Kominek NBC 7 lewy / prawy z mechanizmem gilotyny
Niewielkich rozmiarów wkład NBC o trójstronnym przeszkleniu łączy w sobie unikalną estetykę i wyjątkowe właściwości użytkowe. Poza walorami wizualnymi, urządzenie gwarantuje sprawne ogrzewanie pomieszczeń i ekologiczne spalanie drewna. Idealny do domów energooszczędnych i pasywnych. Zobacz rewelacyjny kominek Kratki Wkład kominkowy NBC 7 lewy / prawy BS gilotyna w naszym sklepie online.