O kominkach prawie wszystko – Blog
Ogień stanowi fundament cywilizacji człowieka i już od dawien dawna zapewniał ludziom niezbędne ciepło oraz poczucie bezpieczeństwo. Chociaż czasy się zmieniły na tyle, że ogień nie jest niezbędny do funkcjonowania w społeczeństwie, to niemniej atmosfera jaką tworzy w domu w dalszym ciągu jest wprost magiczna. To właśnie dają nam kominki.
Pozytywny wpływ kominka na człowieka. Jedną z największych zalet, które przemawiają za kominkiem jest ekonomiczność tego rozwiązania. Ogrzewanie za pomocą drewna w kominku może być nawet 2 razy tańsze od ogrzewania gazowego. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Kominek posiada bardzo dobry wpływ na ciało i umysł człowieka.
Zaproś ciepło ognia do swojego domu – pozwól, aby migoczący płomień ukoił Twój umysł i ciało
Masz duży dom z przestronnym salonem? A może mieszkasz w bloku na 3 piętrze? To nie ma znaczenia! Możesz stać się posiadaczem kominka i poznać jego kojące właściwości. Kawa czy czerwone wino zawsze smakuje inaczej w tak przytulnym otoczeniu, ale nie doświadczysz tego jeśli nie spróbujesz.
Co warto wiedzieć o kominkach?
Nasz blog poświęcony jest kominkom, czyli urządzeniom coraz popularniejszym na polskim rynku ogrzewania. Ciekawe artykuły, porady, publikacje i poradnik kominkowy. Zapraszamy do lektury.
Najnowsze wpisy
Tanie ogrzewanie domu – drewno opałowe
Drewno opałowe będzie najtańszym źródłem ciepła na 2023 rok! Mówiąc o cenach w 2023 r., pewnie prościej można by powiedzieć o tym, co nie zdrożeje. Podwyżki czekają nas wszędzie.
Czy piecyk koza może ogrzewać dom jak kominek?
Każdy właściciel domu doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkie koszty generuje ogrzewanie budynku. W zależności od wykorzystywanego surowca, mogą być one większe lub mniejsze.
Kominek w domu jednorodzinnym
Kominek jest źródłem niedrogiego, ekologicznego ciepła. Drewno opałowe nadające się do spalania w kominku ma wartość opałową 7,5-10,8 GJ/m3 i kosztuje od 110 do 180 zł/mp.
Jaki kominek do rekuperacji wybrać?
Rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów.
Piec typu koza – źródło punktowego ogrzewania
Koza w domu to rodzaj wolnostojącego pieca, którego paliwem jest drewno lub brykiet. To stosunkowo tanie i bardzo ekologiczne surowce, co nie jest dla większości z nas bez znaczenia.
Drewno do kominka. Jakie drewno do palenia wybrać?
Drewno na opał powinno mieć maksymalnie ok. 15-20% wody. Oznacza to, że ścięte drewno należy wysuszyć do oczekiwanego poziomu, co trwa najmniej kilka miesięcy a nawet lat.
Czytaj dalej Drewno do kominka. Jakie drewno do palenia wybrać?
Jaki kominek wybrać do salonu?
Rodzaj kominka w salonie musi odpowiadać warunkom technicznym budynku – musi zostać dopasowany do zapotrzebowania energetycznego domu, rodzaju głównego źródła ogrzewania…
Rodzaje wkładów kominkowych
Wkład kominkowy to zamknięte palenisko wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot dymu. W Profis-Sklep doradzimy Ci wybrać właściwe rozwiązanie dla twojego domu.
Kominek na gaz czy na drewno?
Nic nie tworzy tak przepięknej i ciepłej atmosfery jak ogień w kominku. Przy wyborze nowego wkładu kominkowego należy starannie zaplanować jego wybór
- Tanie ogrzewanie domu – drewno opałowe
- Czy piecyk koza może ogrzewać dom jak kominek?
- Kominek w domu jednorodzinnym
- Jaki kominek do rekuperacji wybrać?
- Piec typu koza – źródło punktowego ogrzewania
- Drewno do kominka. Jakie drewno do palenia wybrać?
- Jaki kominek wybrać do salonu?
- Rodzaje wkładów kominkowych
- Kominek na gaz czy na drewno?
Kominki wolnostojące typu koza
Piecyk typu koza. To bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie. Skutecznie wspomaga ogrzewanie . Koza bez problemu może ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Odpowiedni wybór miejsca montażu kominka pozwala także dogrzać sąsiednie pokoje.
Wolnostojące piece typu koza są doskonałą alternatywą dla kominków. Ich największym atutem jest łatwość montażu oraz możliwość przeniesienia w inne miejsce, o ile pozwala na to dostęp do przewodu kominowego. Koza to piec gotowy wystarczy go ustawić i podłączyć. Nie wymaga budowania cokołu ani obudowywania jak wkład kominkowy.
Piecyk typu koza należy zgodnie z przepisami podłączyć do osobnego przewodu dymowego o odpowiedniej średnicy. Posadzkę pod piecem, w odległości około 60 cm od paleniska, trzeba wykonać z materiałów niepalnych – płytek ceramicznych lub kamiennych, blachy stalowej lub miedzianej, szkła hartowanego.