Rodzinie marzy się kominek, a Ty zastanawiasz się, skąd właściwie bierze się taka popularność tego urządzenia grzewczego? Wszyscy wiemy, że żywioł ognia od zawsze miał kluczowe znaczenie dla ludzkości. Zapewniał nie tylko rozwój, lecz także ciepło i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wciąż ulegamy urokowi iskrzących się płomieni.
Jego bliskość wprawia nas w dobry nastrój i daje poczucie komfortu. Nie zmienia to jednak faktu, że z zakupem kominka do domu jednorodzinnego może wiązać się wiele obaw. Co jeśli nie można być przekonanym, czy kominek to odpowiednie rozwiązanie dla Was? Czy jego obsługa może Cię przerosnąć?
Obawy związane z wdrożeniem kominka
Wiele osób rezygnuje z zakupu kominka do swojego domu lub mieszkania ze względu na obawy związane z jego eksploatacją. Z pewnością łatwo wczuć się w sytuację, w której rodzina od dawna naciska na zakup kominka. Wyobrażasz sobie ogrom technicznych obowiązków, które pewnie spadną na Twoje barki. Co jeśli obsługa kominka okaże się trudna i nieprzyjemna? W domu będzie panował bałagan, a zamiast wspólnych chwil przy ciepłym palenisku czekają Was kłótnie i wymówki.
Obawy często dotyczą właśnie trudności w montażu i eksploatacji kominka oraz tego, że jego użytkowanie zamieni dom w pobojowisko. Wiele osób spodziewa się sadzy, brudu i zapachu spalenizny. Inni z kolei martwią się o bezpieczeństwo i koszty takiej inwestycji.
Kominek to marnotrawstwo czasu
Do podstawowych obaw należy ta, że rozpalanie i gaszenie ognia będzie zabierało mnóstwo czasu. Tymczasem każdy użytkownik kominka potwierdzi, że na rozpalenie ognia wystarczy zaledwie kilka minut. Natomiast jego gaszeniem nie musimy się zanadto przejmować – wystarczy, że przestaniemy dokładać paliwa. Nie ma co też zaprzątać sobie głowy rąbaniem drewna, jeśli nie ma się na to ochoty. Na rynku jest dostępny gotowy surowiec, który doskonale sprawdzi się jako paliwo. Z kolei w przypadku kominków gazowych cieszenie się ciepłem ognia to kwestia…jednego pstryknięcia na pilocie.
Kominek w domu jednorodzinnym i przepisy budowlane
Przepisy dopuszczają montaż kominka tylko w pomieszczeniach, w których zapewniony jest dopływ powietrza do paleniska w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka.
Dla kominków o obudowie zamkniętej lub prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania nie mniejsza niż 0,2 m/s – dla kominków o obudowie otwartej.
Zalecane jest zastosowanie w nowych budynkach odpowiednich nawietrzaków lub instalacji doprowadzającej powietrze do paleniska. Stolarka i przegrody wykonane zgodnie z aktualnymi WT są bowiem szczelne i nie pełnią funkcji dostarczania powietrza do wentylacji.
Kominek w domu nie może być podstawowym urządzeniem grzewczym, w przypadku korzystania z drugiego urządzenia grzewczego spalającego paliwo konieczne jest zbudowanie dwóch systemów kominowych, § 141 WT. Zabrania bowiem stosowania grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych.
Wyraźny nakaz stosowania odrębnych przewodów kominowych dla urządzeń spalających paliwa stałe zawiera § 145.1: trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego.
Kominek – ekologiczne i tanie ciepło
Kominek jest źródłem niedrogiego, ekologicznego ciepła. Drewno opałowe nadające się do spalania w kominku ma wartość opałową 7,5-10,8 GJ/m3 i kosztuje od 110 do 180 zł/mp.
Ogrzewanie kominkiem w domu jest więc mniej więcej dwa razy tańsze niż gazem, trzy razy tańsze niż olejem opałowym i nawet pięć razy mniej kosztowne niż wykorzystywanie do tego celu energii elektrycznej. Aby używać kominka jako podstawowego źródła ogrzewania, trzeba zgromadzić przed sezonem grzewczym znaczną ilość dobrego jakościowo drewna.
Do ogrzewania domów często wykorzystuje się kominki z dystrybucją gorącego powietrza. Najlepiej gdy rozwiązanie to jest ujęte w projekcie budynku, bo po zakończeniu prac wykończeniowych trudno zamontować przewody rozprowadzające ciepło. W miejscu wylotu kanałów na ścianach i sufitach pomieszczeń montuje się specjalne kratki nawiewne lub anemostaty.
Przewodów nie doprowadza się do łazienek/toalet – w nich powinno bowiem panować podciśnienie, aby ewentualne zapachy nie przenikały do pozostałych wnętrz.
Czym jest kominek z płaszczem wodnym?
Wkład kominkowy podłączony do systemu c.o. pełni podobną rolę, co kocioł na paliwo stałe. Zapewnia ogrzewanie całego domu, ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) oraz – dodatkowo – ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Kominki z płaszczem wodnym przeznaczone do takich instalacji zawierają wodny wymiennik ciepła. Woda ogrzewa się w płaszczu otaczającym komorę spalania. Następnie przepływa do ściennych grzejników wodnych oraz podłogówki, skąd po schłodzeniu powraca do wkładu.
Przyłączenie kominka do instalacji c.o. jest dość skomplikowane i przede wszystkim trzeba spełnić wymogi bezpieczeństwa. Konieczne jest wykonanie podłączeń przewodów hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji.
Ciepły i przytulny klimat z kominkiem w domu
Kominek w domu to element nie do przecenienia w jesienne czy zimowe chłody. Pozwala nie tylko szybko ogrzać się po przemarznięciu, ale także buduje ciepły i przytulny klimat pomieszczenia. Pozytywnie kojarzy się z rodzinną atmosferą, świąteczną magią lub z romantycznym wieczorem we dwoje.