Nic nie tworzy tak przepięknej i ciepłej atmosfery jak ogień w kominku. Przy wyborze nowego wkładu kominkowego należy starannie zaplanować jego wybór, aby uzyskać pożądany efekt. Gazowe ogrzewanie kominkiem jest bardzo wygodne i proste w obsłudze.
Kominek na gaz do salonu a istotne kwestie techniczne
Jeśli planujesz zamontować nowy kominek lub piec w swoim domu przed zainwestowaniem pieniędzy musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.
Wybór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania domu to nie łatwe zadanie. Trzeba rozważyć wiele różnych zagadnień. Który z nich będzie się bardziej opłacał finansowo? Który zapewni lepsze ogrzewanie? I w końcu: który z nich będzie lepszą opcją dla środowiska? Na te pytania nie ma łatwej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujemy zorganizować całość ogrzewania naszego domu.
Ogrzewanie gazem w kominku to idealna alternatywa dla klasycznego kominka
Gazowa alternatywa dla klasycznego kominka gwarantuje nie tylko ekologiczne spalanie, ale i skuteczne grzanie. Standardowe urządzenia tego typu, dostępne na rynku, mają zakres mocy 4-10 kW oraz 8-17 kW. Kominki gazowe zapewniają ponadto komfort utrzymania stałej temperatury bez konieczności systematycznej obsługi urządzenia. Włączanie i wyłączanie urządzenia, a także ustawienie odpowiedniej temperatury odbywa się za pomocą pilota. Urządzenia te nie wymagają też systematycznego uzupełniania opału, a podczas spalania nie powstaje popiół.
Przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań musisz najpierw zbadać dostępne opcje, aby znaleźć najbardziej odpowiedni piec do swojego domu.
Gazowe ogrzewanie – Konserwacja kominka na gaz
Podczas palenia w wkładzie kominkowym na drewno jest wytwarzana sadza która osadza się na szybie kominkowej i wymaga regularnego czyszczenia. Oprócz ogólnej konserwacji samego wkładu kominkowego, w niektórych przypadkach wymagana jest również konserwacja komina. Ma to na celu zapobiec gromadzeniu się sadzy lub chemikaliów, które mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe. I odwrotnie, konstrukcja wkładów gazowych oznacza, że nie trzeba martwić się o usuwanie resztek sadzy i popiołu, co czyni je opcją bardzo czystą w utrzymaniu. Efekt płomienia oznacza, że podczas użytkowania nie dochodzi do rzeczywistego spalania. Dlatego zaleca się tylko coroczną obsługę w celu zachowania bezpieczeństwa i wydajności.
Efektywność energetyczna wkładów kominkowych
W tych świadomych klimatycznie czasach, uwaga przesunęła się na efektywność energetyczną urządzeń gospodarstwa domowego oraz na to, jak mogą one poprawić ekologiczność i zaoszczędzić pieniądze. Pomimo tradycyjnej estetyki kominka opalanego drewnem, w porównaniu z piecami gazowymi mogą mieć słabsze wyniki, jeśli chodzi o efektywność energetyczną.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest ważnym aspektem w każdym gospodarstwie domowym. Zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia, które mogą być niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio obsługiwane. Wkład kominkowy gazowy nie uwalnia oparów i cząstek stałych do powietrza podczas pracy, co czyni ją znacznie bezpieczniejszą opcją. Mało tego, brak iskier i prawdziwy płomień z urządzenia gazowego tworzy znacznie bardziej kontrolowane środowisko. Jest szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi i zwierzętami.
Efektywność cieplna wkładów kominkowych na gaz
Postępy w technologii pieców gazowych utorowały drogę do bardziej wydajnego, natychmiastowego i kontrolowanego źródła ciepła. Dostępnego za naciśnięciem przycisku lub nawet pilota. I odwrotnie, wkład kominkowy opalany drewnem potrzebuje więcej czasu, aby osiągnąć wymaganą temperaturę i znacznie trudniej jest regulować moc cieplną.
Wygoda i koszt wkładów kominkowych
Zarówno kominki na drewno, jak i kominki gazowe to wygodne sposoby na ogrzanie domu, zapewniające natychmiastowe ciepło w przystępnej cenie. Te wolnostojące urządzenia są wyposażone w system odprowadzania spalin, więc gazy mogą być uwalniane na zewnątrz przez istniejący komin lub bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną. Oznacza to, że można je zainstalować prawie w dowolnym miejscu w domu, w zależności od wymagań. Kominki gazowe dają możliwość regulacji temperatury za naciśnięciem przycisku, dzięki czemu nie musisz płacić za energię, której nie potrzebujesz.
Kominek musi zostać dobrze dopasowany do warunków technicznych w domu i odpowiadać na potrzeby nie tylko domowników, ale też samego budynku. Pod uwagę należy wziąć tak istotne kwestie jak:
- rodzaj głównego ogrzewania w domu,
- zapotrzebowanie energetyczne budynku,
- wielkość i kształt pomieszczeń,
- rodzaj wentylacji,
- rodzaj i sposób budowy komina.
Po ustaleniu tych podstawowych informacji należy zastanowić się, czy kominek w salonie ma być jedynie ozdobą i dodatkowym, delikatnym źródłem ciepła, czy może powinien przejąć funkcję głównego źródła ogrzewania.
W pierwszym wypadku warto zdecydować się na tradycyjny kominek konwekcyjny bądź zerknąć na kominki nowoczesne w salonie – gazowe lub elektryczne. W drugim warto postawić na wydajny kominek akumulacyjny lub wkład z płaszczem wodnym.
Kominek do salonu z funkcją ogrzewania całego domu
Choć w świetle przepisów polskiego prawa kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, to może z powodzeniem pełnić taką funkcję. Co więcej, nowoczesne kominki w salonie mogą zapewnić ciepło w całym budynku, a jednocześnie mieć ogromny wpływ na oszczędności finansowe w sezonie grzewczym. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom!
Kominek do salonu bez opału i rozpalania
Jeśli w domu nie jest potrzebne dodatkowe źródło ciepła, ale właścicielom zależy na przytulnej atmosferze w salonie, warto zastanowić się nad nowoczesnym kominkiem na gaz. To rozwiązanie nie ustępuje tradycyjnym kominkom na drewno w budowaniu wyjątkowej, domowej atmosfery, a jednocześnie jest niemal bezobsługowe.
Kominek na gaz uruchamia się za pomocą pilota – bez przygotowywania opału, rozpalania i regularnego sprzątania. A dzięki dostępnym w niektórych wkładach ceramicznym imitacjom polan, palenisko jest niemal nie do odróżnienia od tradycyjnego. Kominek na gaz zapewnia dodatkowe ciepło w salonie.
Dla kogo kominek na gaz?
Kominek gazowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują odpowiednim miejscem do przechowywania drewna opałowego i nie chcą zajmować się jego dokładaniem do paleniska czy też usuwaniem popiołu po zakończeniu palenia.
Jego obsługa ogranicza się do regulowania wielkości płomienia za pomocą pilota, co bezpośrednio przekłada się na generowaną moc urządzenia. W przypadku kominków gazowych, podobnie jak przy kominkach na drewno (tzw. kominkach powietrznych), stosuje się instalacje DGP (dystrybucji gorącego powietrza), które specjalnymi rurami rozprowadzają ogrzane powietrze do innych pomieszczeń.
FAQ:
1. Jak wybrać odpowiedni kominek do salonu?
Rodzaj kominka w salonie musi odpowiadać warunkom technicznym budynku – musi zostać dopasowany do zapotrzebowania energetycznego domu, rodzaju głównego źródła ogrzewania, wentylacji oraz budowy komina.
2. Który kominek wybrać do salonu, aby ogrzać cały dom?
Aby kominek w salonie mógł pełnić funkcję głównego źródła ogrzewania, należy wybrać model z płaszczem wodnym, który rozprowadzi ciepłą wodę do grzejników. Dobrze spisze się też kominek akumulacyjny, który za pomocą systemu kanałów i kratek będzie rozprowadzał ciepło do pomieszczeń.
3. Jaki kominek do salonu bez wentylacji?
Gdy w pomieszczeniu nie ma odpowiednich warunków technicznych, warto zdecydować się na model kominka elektryczny. Ten wytwarza przyjemne ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie doskonale imituje tradycyjne drewniane palenisko.